Raspunsul la Goanga cu autogolul

Oricat de incredibil ar parea Goanga pe care v-am povestit-o AICI este adevarata!!!.

Dar sa nu anticipam.  Au existat, intr-adevar, mai multe cazuri in care echipe de fotbal si-a dat deliberat autogoluri:

1-Nu, nu ne referim la Escobar sau la Banel Nicolita, alea au fost, intr-adevar ,autogoluri dar (sper ca) n-au fost intentionate. Apropo, daca vreti sa vedeti cel mai ciudat autogol NE-intentionat, uite aici ce se intampla cand , luat de focul jocului, nu mai stii care este poarta adversa si care e… a ta. Urmariti cum jucatorul in rosu se lanseaza impetuos si trage imparabil… in propria poarta.

2-Booooon! Sa incepem cu cazul prezentat de Just4fly cand echipa Stade Olympique l’Emyrne in campionatul insulelor Oceanului Indian (caci, PLM, exista si asa ceva oricat ar parea de incredibil!!!) a decis sa protesteze impotriva arbitrajului pe care il considerau partinitor. Asa ca jucatorii, vorbiti intre ei de la vestiare, si-au varat singuri in timpul meciului, asa de suparare, unul dupa altul, nu mai putin de 149 (!!!) de autogoluri. S-a lasat cu scandal mare la federatie si cu sanctionarea echipei . (Vezi http://espn.go.com/soccer/news/2002/1102/1454712.html )

3-Tot Just4Fly gaseste si meciul din liga regională Sudbaden, din Germania, între FC Grenzach şi SV Schworstadt. Cu puţine minute înainte de pauză, un jucător al echipei gazdă s-a accidentat, rămânând întins pe gazon. Un jucător de la SV Schworstadt a înscris, egalând la unu pe tabela de marcaj. In repriza a doua antrenorul-jucator de la SV Schworstadt a intrat in joc si si-a dat autogol declarand „Am vrut să restabilesc dreptatea. Aşa ceva nu se poate întâmpla pe un teren de fotbal. Ce dacă am pierdut în final cu 2-3?! Dacă am fi câştigat cu acel gol, nu ne-am fi putut bucura de victorie” (Vezi http://www.gandul.info/sport-miscare/inscris-autogol-repara-gest-lipsit-fair-play-937848 )

4-Mai e, dupa cum a gasit Benji, meciul din 1988 din Cupa Tigrului tinuta in Vietnam cand Tailanda si Indonezia au luat-o razna. Cum amandoua erau deja calificate miza jocului era doar stabilirea echipelor cu care vor juca fiecare in etapa urmatoare. Nashpa caci castigatoarea urma sa joace cu puternica (prin comparatie) echipa a Vietnamului, drept pentru care ambele echipe voiau sa piarda. Dupa 2-2 si intrarea in prelungiri situatia a fost transata de aparatorul indonezian Mursyid Effendi care… si-a varat-o singur in plasa (Vezi http://www.youtube.com/watch?v=9mtfgzVPMMM )
_______________________________

Si acum, dupa incalzire, sa revenim la povestea noastra, cea cu meciul castigat TOCMAI pentru ca o echipa si-a dat deliberat un autogol (ca doar d-aia exemplele de mai sus sunt uluitoare dar nu sunt raspunsurile corecte)

Deci:
Era ultimul meci al grupelor in Turneul Cupei Caraibelor (the Shell Caribbean Cup Tournment), cel intre Grenada si Barbados. Iata ce s-a intamplat, dupa cum a povestit de Giani, unul dintre cei care au dat raspunsul corect:

Barbados avea nevoie de o victorie la 2 goluri diferenta pentru a se califica si conducea cu 2-0 in minutul 83. Numai ca, ghinion, in acel minut Grenada a inscris golul de 2-1 si s-a betonat in aparare tinand de rezultat cu dintii. Dupa vreo 5 minute de incercari, Barbados si-a dat seama ca nu poate sa mai dea gol in doar 2 minute ramase, sa faca 3-1 si… si-au dat autogol sa se faca 2-2. Straniu, nu? Nu, caci se ducea meciul in prelungiri iar acolo… Ei bine acolo in prelungiri, in afara ca era mai mult timp de joc decat cele 2 minute ramase, mai exista si o bizara regula a Cupei Caraibelor. Aceasta spunea ca un gol dat in prelungiri valoreaza dublu!!!

Cu doua reprize de prelungiri la dispozitie, cei de la Barbados au reusit intr-un tarziu sa dea acel gol si au castigat cu 4-2, mergand mai departe.
Deci autogolul care le-a permis sa castige!

Urmariti povestea aici:

Ei? Nu-i asa ca e… fascinant?

Festivitate de premiere: felicitari celor care au gasit pana in final raspunsul, dar unul singur este cel care l-a dat primul asa incat castigatorul concursului de saptamana acesta este…
(ta-ra-ta-taaaaaaa…!)
Benji!!!
(aplauze)
(Da un semn prietene, ca sa-ti primesti premiul, un exemplar de colectie cu autograf al noului DVD „O Lume Nebuna – sezonul 2”, proaspat scos de la tipar )

Baieti, iata ca am muncit impreuna la articolul asta si  mie mi se pare ca a iesit ceva documentat. Daca v-a placut, dati deci cat mai multe LIKE, Twitt-uri sau alte link-uri. Eu zic ca merita!

__________________________________

Anunțuri

1. gyonni

giani ai luato in mana mai incearca si sincer Cristeo nu ai fost corect merita Giani premiul meciul lui sa apropiat mai mult de descrierea ta facuta la goanga deci dai si lui un „os”merita

Apreciază

2. Giani

eu sincer chiar nu am inteles unde o fost autogol acolo.. la ce o zis benji.. dar in fine o sa mai am ocazii

Apreciază

3. Bengi

intre indonezia si vietnam, cand era 2-2 Mursyid Effendi a vrut ca echipa sa joace cu singapore ca sa-i bata deci a dat autogol intentionat. Si-au luat si bataie cu echipa „varza” singapore.